Eca Kombi Arızaları

Eca Kombi Arızaları

Proteus alev yok ledi L4 sürekli yanması

Kombiler çalışma prensibi olarak pompa ,fan, prosestat sıralamasından sonra ateşlemeye geçerler. Prosestat dan sonra kart gaz valfi rölesini çekerek gaz valfini ve ateşleme bujilerini devreye sokar. ECA Proteus kombinizde alev yok ledi (L4) sürekli yanmaya başladığında ateşleme ile ilgili olarak bir arıza olduğunu belirtir.

Ana kartta gaz valfi rölesi çekememiş olabilir,gaz valfi selenoid bobinlerinde yanma erime veya diyaframında patlama yırtılma varsa gazı geçiremiyor olabilir veya ateşleme bujilerinde çatlak veya kırılma varsa şaseye atlama olabilir. ECA Proteus kombiniz bu arızalardan biri veya birkaçı olduğunda 5 kere ateşlemeyi dener ve sonuncuda da arıza tekrarlanırsa alev yok ledi (L4) sürekli yanarak arızaya geçer. Eca Proteus kombinizde bu arızayı gidermek için kombinizin panelindeki reset butonunu kullanarak reset yapın.Reset yaptıktan sonra arıza yineleniyor ise gaz giriş vanalarından evinizde ocağınıza gaz gelip gelmediğine ve sonra kombinize gaz gelip gelmediğine dikkat edin.Şayet gazın olup olmadığında sıkıntı yok ise çağrı merkezimizden veya iletişim formumuz ile randevu almanız gerekecektir.

Proteus petek ledi L7 hızlı yanıp sönme alev yok ledi L4 sürekli yanması

ECA Proteus kombinizin panelinde petek resmi olan led (L7) hızlı yanıp sönme ve alev yok remi olan led (L4) sürekli yanıp sönmeye başladığında baca veya baca fanı ,hava prosestadı sorunları ortaya çıkar. Baca fanı dışarıdaki havayı kombinin içine vakum yaptığı için sadece hava değil hava ile beraber dışarıdaki toz da fanın kanatlarına yapışır kalır.Dolayısı ile de kanatlar tıkanır ve baca fanının rulmanına zarar verir, balans yaptırır ve hatta sargılarında kısa devreler yaptırabilir.Bu kısa devreler,kanatların tıkanması sorunları ile beraber fan hava prosestadına yeterli havayı (0.6 mbar) gönderemez ve hava prosestadı kontağını kapatıp karta ateşleme için ben hazırım bilgisini veremez ve ECA Proteus kombinizde bu uyarı lambaları yanar. Diğer bir ihtimal baca yerinden çıkmış veya tıkanmış olabilir. Veya hava prosestadı fandan yeterli basıncı alır ama özelliğini yitirdiğinden dolayı kombiyi çalıştırmaz.

Başka bir olasılık ise elektronik kart fanı devreye sokamıyor olabilir.Bunların sonucunda ise ECA Proteus kombinizin panelinde petek ledi(L7) hızlı yanıp sönme ve alev yok ledi(L4)sürekli yanmaya başlar. Çözümünde bacayı kontrol edebilirsiniz . Tıkanma veya yerinden çıkma gibi sorunlar yoksa ECA Proteus kombinizi reset yapınız.Arıza tekrar ediyorsa çağrı merkezimizden veya iletişim formumuz ile randevu almanız gerekecektir.

Fortius Plus E4 arızası

Hermetik modellerde , yanma sonucu oluşan atık gazın dışarı atılması ve yanma için gerekli oksijenin de içeri alınması için baca fanının devreye girmesi gerekir. Baca fanından aldığı hava basıncıyla kontaklarını kapatarak ateşlemenin olmasına yarayan parça da Hava Prosestadıdır. Eğer baca fanında problem olursa prosestad kontaklarını kapatamaz ve ateşlmeyi yaptıramaz. Eğer fan çalışırda ateşlme olmaz ise prosestat bozuk demektir. Prosestadı ölçtünüz kontak veriyor, fanda çalışmaya devam ediyor ise bu sefer ana kart bozuk demektir. E.C.A Fortius Plus ekranında E4 arızası ile karşılaştığınızda , baca , baca fanı, hava prosestadı veya ana kart bozuk demektir. Arıza tekrar ediyorsa çağrı merkezimizden veya iletişim formumuz ile randevu almanız gerekecektir.


- UYARI -

Lütfen Kombinize kendiniz müdahale etmeyiniz tesisatçı elektirikçi gibi branşı olmayan şahıslara kombinizi elletmeyiniz. Aksi takdirde kombi hata veya dalgınlıkla yapılacak yanlış işlemde can ve mal kaybına yol açabilecek sorunlar ortaya çıkarır. En sağlıklı çözüm için Çağrı merkezimizden Teknik Servis 0 (212) 274 36 68 randevu alınız.