Ferroli Domicompact Kombi Arızaları

Ferroli Domicompact Kombi Arızaları

Ferroli Domicompact Kırmızı Işık Yanıp Sönüyor

Kombilerde sirkülasyon pompası ana esanjörde ısınan suyu sisteme göndermekle görevliddir.Eğer pompanın kanatlarında tıkanma veya pompanın motorunda bir arıza var ise brülörün ana esanjördeki ısıttığı suyu sistemde dolaştıramaz ve dolaşım olmadığı için biriken aşırı sıcak su kombinin contalarından başlayarak en hafif maddeden yapılmış metal parçalara kadar zarar verebilir.
Ferroli Domicompact kombinizde ekrandaki ışıklardan kırmzı ışık yanıp sönüyor ise Ferroli Domicompact kombinizin içindeki emniyet (limit) termostat sistemde oluşan aşırı sıcaklktan dolayı kombinizi devre dışı bırakmış demektir. Ferroli Domicompact kombinizin kırmızı ışığının yanıp sönmesinin birkaç sebebi vardır.

Ferroli Domicompact kombinizin petek tesisatında zamanla oluşan çamurlaşmalar ve bu çamurların,pasların sirküle anında tesisat filtresinde toplanıp filtreyi tıkamasıdır.Tesisat filtresi tıkandığında tesisattan dönen sıcak su Ferroli Domicompact kombinize geri dönüş yapamaz ve pompayı zorlar. Buda sistemde ve dolayısıyla da Ferroli Domicompact kombinizin içinde aşırı sıcaklık birikmesine ve emniyet termostadının atmasına sebep olur.

Bir diğer arıza en başta da anlattığımız gibi sikülasyon pompası olabilir.Pompa kanatlarında veya motor sargılarında arıza olduğu durumlarda brülörün ısıttığı suyu sisteme gönderemez ve Ferroli Domicompact kombinizde aşırı ısınmaya sebep olur ve emniyet (limit) termostadı açtırıp kırmızı ışığın yanıp sönmesine sebep olur.

Ferroli Domicompact kombinizde kırmızı ışığın yanıp sönmesine sebep olabilecek diğer bir arıza ise teisatta veya kombinin içinde hava birikmesidir. Tesisatta oluşan hava pompa aracılığı ile aynı su gibi havanında sistemden dolaşark kombinin içine girmesine sebep olur. Ferroli Domicompact kombinizde bulunan hava pürjörü bu oluşan havayı dışarı tahliye etmekle yükümlüdür. Fakat hava pürjörü bozuk olduğu durumlarda veya kapalı unutulduğu zaman sistemde oluşan ve Ferroli Domicompact kombinizdende geçen havayı dışarı atamaz ve buda aşırı ısınmalara sebebiyet verip emniyet termostadının atmasına sebep olur.

Ferroli Domicompact kombinizde kırmızı ışığın yanıp sönmesine sebep olabilecek son bir arıza durumu ise kalorifer (ntc) sensörünün arızalı olmasıdır.Kalorifer (ntc) sensörü arızalı olduğu durumlarda yanlış sıcaklık ölçüp karta yanlış bilgi gönderir.Buda Ferroli Domicompact kombinizin brülöründe genelde fazla gaz oranıyla alev oluşmasına sebep olur (bazende düşük gaz oranıyla). Buda aşırı ısınmalara sebep olarak emniyet termostadının atmasına sebep olur.

Ferroli Domicompact Kırmızı Işık Sürekli Yanıyor

Ferroli domnicompact kombinizde sürekli kırmzı ışık yandığını gördüğünüzde öncelikle evinizin doğalgaz sayacındaki doğalgaz vanasının , kombinizdeki doğalgaz vanasının açık olup olmadığını kontrol ediniz.Ana gaz giriş vanasını veya kombiye giren gaz borusundaki vanasını kapalı unutmuş olabilirsiniz veya gazınız kesilmiş olabilir.

Gaz girişlerinde problem olmadığını gördükten sonra Ferroli Domicompact kombinizde kırmızı ışığın sürekli yandığını gördüğünüzde; öncelikle evinize gelen Elektrik Voltajında sorun olabilir.Normalde 220 Volt gelmesi gereken elektrik 195 , 200 volt gibi düşük voltajlarda gelirse Ferroli Domicompact kombinizin kartında yeterli beslemeyi yaptıramaz ve yetersiz ateşleme meydana gelebilir.Ve Ferroli Domicompact kombinizin ekranında kırmızı ışık sürekli yanar.Evinizde voltaj ölçen voltmetre var ise kombinize en yakın prizden evinize gelen voltajı ölçebilirsiniz.Voltajlarınız bahsettiğimiz değereden düşük ise Ferroli Domicompact kombinize elektrik beslemesi öncesinde Voltaj Regülatörü bağlatarak sorunu düzeltebilirsiniz. Tabi bu tarz bi işlemi kendi başınıza yapmanızı önermiyoruz mutlaka çağrı merkezimizden randevu almalısınız.

Diğer bir olasılık Gaz Valfi arızalı ve ateşleme ve iyanizasyon bujileri arızalı olabilir.Kombinize kadar gelen gazın yanması için yanma odasına gitmesine izin veren parça Gaz Valfidir.Eğer Gaz Valfi Bobinleri arızalı ise gaz yolunu açmasına izin vermez ve gaz geçişi olmaz dolayısıyla ateşleme olmaz.Ateşleme bujisi çatlak veya kırık olduğunda ateşlemeyi şaseye yaptırır ve yanma odasında alev oluşmaz.İyanizasyon bujisi çatlak veya kırık olduğunda yanma odasında oluşan alevi hissedemeyip karta alev oluştu bilgisini veremez.

Gazınızın olup olmadığını ve evinize gelen elektrik voltajını kontrol ettikten ve sorun varsa düzelttikten sonra Ferroli Domicompact kombinizde tekrar kırmızı ışık yanıyorsa yukarıda yazdığımız diğer arızalardan biri veya birkaçı olabilir.Bu arızaları gidermek için teknik servisi çağırmalısınız. Son bir olasılık ise Elektronik Kart arızalı olabilir.Gaz valfinin bobinlerine giden elektriği , ateşleme elektrotlarının kontrolunü Elektronik Kart yapar. Eğer Elektronik Kart arızalı ise bunların hiçbirini kontrol edemez ve Ferroli Domicompact kombinizde sürekli kırmızı ışık yanar.bu tarz bi işlemi kendi başınıza yapmanızı önermiyoruz mutlaka çağrı merkezimizden randevu almalısınız.

Ferroli Domicompact F 24 ve F 30 Yoğuşmalı F1 arızası

Ferroli Domicompact F 24 veya Domicompact F 30 Yoğuşmalı kombinizin ekranında F1 arıza kodu gördüğünüzde öncelikle evinizin doğalgaz sayacındaki doğalgaz vanasının , kombinizdeki doğalgaz vanasının açık olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra Ferroli Domicompact yoğuşmalı kombinizin yoğuşma suyu hortumunu kontrol ediniz.Yoğuşma suyu hortumu eğer bir kabın içinde ise kabın tamamen dolarak hortumun ağzını tıkamasına sebep olup olmadığına bakın.Eğer hortum kabın içinde değil de serbest bir şekilde duruyor ise içinin tıkalı olup olmadığını kontrol ediniz.

Şayet yukarıdaki kontrolleri yaptıktan sonra Ferroli Domicompact kombiniz tekrar F1 arızasını vermeye devam ediyor ise öncelikle evinize gelen Elektrik Voltajı ile sorun olabilir.Normalde 220 Volt gelmesi gereken elektrik 195 , 200 volt gibi düşük voltajlarda gelirse Ateşleme Trafosuna yeterli beslemeyi yaptıramaz ve yetersiz ateşleme meydana gelebilir.Ve Ferroli Domicompact kombinizin ekranında F1 arızası meydana gelebilir.

Diğer bir olasılık ise Gaz Valfi arızalı olabilir.Kombinize kadar gelen gazın yanması için yanma odasına gitmesine izin veren parça Gaz Valfidir.Eğer Gaz Valfi Bobinleri arızalı ise gaz yolunu açmasına izin vermez ve gaz geçişi olmaz dolayısı ilede ateşleme olmaz.
Son bir olasılık ise Elektronik Kart arızalı olabilir.Gaz valfinin bobinlerine giden elektriği , ateşleme elektrotlarının kontrolunü Elektronik Kart yapar. Eğer Elektronik Kart arızalı ise bunların hiçbirini kontrol edemez ve Ferroli Domicompact kombiniz sürekli F1 arızası verir Yukarıdaki arızaların çözümü için Çağrı Merkezimi arayıp veya iletişim formu ile randevu talep etmeniz gerekmektedir..


- UYARI -

Lütfen Kombinize kendiniz müdahale etmeyiniz tesisatçı elektirikçi gibi branşı olmayan şahıslara kombinizi elletmeyiniz, en sağlıklı çözüm için Çağrı merkezimizden randevu alınız.